KARTING KURALLARI
KARTiNG ; kuralları çerçevesinde güvenli bir spordur. Kuralları okuyup, anlamadan Go-Kart kullanmanız tehlikeli olabilir ! Görevliler sizlere güvenliğiniz için yardımcı olacaklardır.
GO-KART SÜRÜCÜ KRİTERLERİ
1 ) 12-18 Yaşında sürücüler; fiziksel yeterliliklerine bağlı olarak, kendileri ve velilerinin, Karting Kurallarını okuyup, anlayıp, onaylamaları ile Go-Kart kullanabilirler.
2 ) 18 yaş ve üzeri sürücüler Karting Kurallarını okuyup, anlayıp, onaylayarak Go-Kart kullanabilirler.
3) İlk kez Go-Kart kullanacak olan sürücüler guruplara dahil edilemez. Pistin uygun olduğu zamanlarda, tek olarak Go-Kart kullanımı pist eğitmeni tarafından öğretilerek, araca hakim olup olamadıkları test edilmektedir.
4) Hamile olanlar ve epilepsi , astım, panikatak ve benzeri gibi sürücünün bilincini ve refleksini etkileyebilecek hastalığı olanlar Go- Kart kullanmamalıdırlar !
5) Alkol , uyuşturucu veya bilinci etkileyen ilaçlar kullanarak kontrol, odaklanma yetileri ve refleksleri zayıflayan kişilerin Go-Kart kullanmaları kesinlikle yasaktır !
GO-KART SÜRÜŞÜNE HAZIRLANMA
1) Görevliler ; Sürücüleri güvenli sürüşe hazırlarlar. Görevlilerin bütün direktiflerine uymanız zorunludur.
2) Üzerinizde sarkan ve uçuşan kıyafetler olmamalıdır. Kaşkol, şal, uzun ve sarkan hırka, pardesü gibi kıyafetler, uzun kolye ve küpeler tehlike oluşturabilirler. Sürüşten önce çıkartmalısınız ! Mümkün olduğunca düz ve kaymaz tabanlı spor ayakkabılar tercih ediniz.
3) Kask takmanız zorunludur. Kaskınız tam olarak kafanıza uygun olmalı, kayışı biraz sıkıca ayarlanmalıdır. Kaskın kafanıza tam olarak oturmasını engelleyen bere ve uygunsuz saç modellerini uygun hale getirmelisiniz. Kaskınız kafanıza tam olarak oturmuyorsa görevlileri uyarmalısınız.
4) Sürüş esnasında ağzınızda hiç bir şey bulunmamalıdır. Ağzınızda herhangi bir şey varsa çöp kutusuna atınız!
5) Görevliler pistteki bütün araçları durdurduktan sonra sizi davet edeceklerdir. Görevliler çağırmadan kesinlikle piste girmeyiniz !
GO-KART KULLANIMI
1) Go-Kart a bindiğinizde ilk olarak emniyet kemerinizi takmanız zorunludur.
2) Go-Kart larda sağ pedal gaz, sol pedal frendir. İki pedala aynı anda basmayınız. Gitmek istediğinizde tamamen frenden ayağınızı çekerek , gaza basıp bırakarak hızınızı ayarlayınız. Go-Kart larda frenin gaza göre daha sert olduğunu unutmayınız. Durmanız gerektiğinde ayağınızı gazdan tamamen çekerek frene sertçe basınız. Virajlara gelirken kaymayacak şekilde yavaşlamalısınız. Önünüzü net göremediğiniz yerlerde yavaşlayınız.
3) Go-Kart ı çarpışan araçlar ile kıyaslamayınız. Hızı sebebi ile tehlikeli olabilir ! Diğer araçlara çarpmak, sıkıştırmak, yollarını kapatmak, virajlara kontrolsüz girerek spin atmak, ters yöne sürmek tehlikeli ve yasaktır. Bu durumlarda pist amiri belirli bir süre duraklama veya diskalifiye cezası verme hakkına sahiptir.
4) Sürüş esnasında aracınız bir yere takılırsa ; kesinlikle araçtan inmeyiniz, emniyet kemerinizi veya kaskınızı çıkartmaya çalışmayınız! Ayaklarınızı pedallardan çekip, ellerinizi kaldırarak görevlinin gelmesini bekleyiniz. Araç içerisi, yaya olarak piste girmenizden daha güvenlidir.
5) Damalı flama ile yarışın bittiği belirtilir. Yavaşça son bir tur atıp bitiş noktasına yavaşlayarak giriniz, görevlilerin işaret ettiği yerde durunuz. Görevliler söylemeden kesinlikle araçtan inmeyiniz ! Kasklarınızı çıkartmayınız !
TIMING SİSTEMİ
Seansınız başladığı anda ‘’Timing Sistemi’’ her aracın tur sürelerini ölçmeye başlar. Her Sürücünün ‘’ en iyi tur ‘’ sürelerini değerlendirerek sıralama yapar. Kaç tur attığınız, birinin önüne geçmeniz , pistte takılmanız, diğer sürücülerden daha sonra başlamanız sonucu etkilemez. ‘’ En hızlı bir tur zamanına ‘’ sahip olan sürücü birinci olur ve sıralama ‘’en iyi tur’’ kriterine göre yapılır.
Seans bittiğinde araç numaranıza göre ekrandan sıralamayı görebilirsiniz.